U četvrtak, 13. septembra, Megatrend univerzitet i Hebei univerzitet iz Kine, potpisali su memorandum o uzajamnom razumevanju. Reč je o strateškom ugovoru kojim je otvoren prostor dubljoj saradnji između dve institucije. Na sastanku, koji je održan u prostorijama Megatrend univerziteta u Beogradu, rektor Megatrend univerziteta prof. dr Mića Jovanović i predsednik Hebei univerziteta prof. dr Dži Lijengeng, istakli su značaj dubljeg povezivanja dva univerziteta koje je ovim omogućeno. Prošle godine delegacija Hebei univerziteta boravila je Srbiji, kada je posetila Megatrend univerzitet. To je bio inicijalni korak nakon kojeg su usledile pripreme za potpisivanje memoranduma kojim bi se obezbedila dugoročna saradnja.

Predstavnici oba univerziteta, na sastanku su izrazili mišljenje da će postizanjem ovog dogovora značajno biti unapređena internacionalizacija oba univerziteta, te podstaknut dalji rast u oblasti naučnog i edukativnog procesa. Tokom boravka kineske delegacije u Srbiji planirana je razrada pojedinih aspekata budućih zajedničkih projekata, dok se odlazak delegacije Megatrend univerziteta u Kinu, očekuje u naredna dva meseca. Prvi naredni sastanak delegacija dogovoren je već za sutra, kada će biti precizirana dinamika rada na zajedničkim projektima. Kao prioritetni projekti, čiji su okvirni nacrt obe strane potvrdile već na prvom sastanku, su pokretanje zajedničkog instituta u Beogradu koji će unaprediti naučno-tehnološku kao i kulturnu saradnju između dve zemlje. Institut bi partnerski trebalo da bude osnovan sa predstavnicima domaće privrede, čime će se otvoriti širi prostor naučno-privrednoj saradnji. Pored toga, dogovoreno je pokretanje zajedničkog studijskog programa sa dualnom diplomom, na kojem bi studenti imali priliku da stiču znanja u obe zemlje, i već tokom studija sklapaju kontakte sa predstavnicima privrede.