Na završnoj sesiji dvodnevnog međunarodnog naučnog skupa posvećenog izazovima nacionalne i međunarodne bezbednosti, organizovanom na Univerzitetu „Džon Nezbit“, učesnicima se, u prepunom Amfiteatru 1 zdanja u ulici Bulevar Maršala Tolbuhina, obratio Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar inostranih poslova.

Govoreći u ime Vlade i u svoje ime, ministar Dačić je, na samom početku, odao priznanje Univerzitetu „Džon Nezbit“, i njegovim inostranim partnerima, na uspešnoj organizaciji skupa i doprinosu sagledavanja i naučnoj analizi brojnih aspekata ovog izuzetno važnog međunarodnog fenomena.

„Izražavam zadovoljstvo što Beograd postaje mesto okupljanja prominentnih naučnika iz ove oblasti, adresa na kojoj se rađa, proverava i unapređuje naučna misao od značaja za donošenje važnih odluka kako na nacionalnom tako i na međunarodnom planu“, rekao je Ivica Dačić.

Prema njegovim rečima, globalni poredak XXI veka mora da bude zasnovan na međunarodnom pravu i načelima mirnog rešavanja sporova među državama.
Osvrnuvši se na nedavno glasanje u Unesku, na kome je Srbija ostvarila veliku diplomatsku pobedu, Dačić je ukazao na prisustvo dvostrukih kriterijuma prema kojima rušenje pravoslavnih crkava na Kosovu jednima donosi nagradu u vidu predloga za prijem u Unesko, dok se slično uništavanje kulturnog blaga – koje sprovodi ISIS – s razlogom smatra terorizmom.

„Suzbijanje međunarodnog terorizma je hitan zadatak koji zahteva dobru koordinaciju na svim nivoima“, naglasio je Dačić, podsetivši da se Srbija na vreme uključila u koaliciju za borbu protiv tzv. islamske države. „Naša zemlja snažno podržava principe globalne strategije za jačanje bezbednosti i suzbijanje terorizma. Neopohodno je kontinuirano sagledavanje svih komplementarnih mera pošto se terorizam ne može suzbiti samo silom“, kazao je ministar Dačić, zalažući se za jačanje svake vrste dijaloga, uklučujući i međuverski dijalog.

Srbija će i na dalje, prema rečima ministra Dačića, biti odgovoran i solidaran partner u borbi za očuvanje mira na planeti i poštovanje suvereniteta svih država.

PRIZNANJA UČESNICIMA KONFERENCIJE

Po završetku rasprave, rektor Univerziteta „Džon Nezbit“ prof. dr Slobodan Pajović, i prorektor za međunarodnu saradnju prof. dr Ana Jovancai Stakić, uručili su učesnicima skupa plakete zahvalnosti našeg univerziteta u znak priznanja za doprinos uspešnoj organizaciji međunarodne konferencije.

Priznanja su primili:

• Jozef Bodanski (SAD)
  • Džon Nomikos (Grčka)
  • Džang Jadong (Kina)
  • Gregori Kopli (SAD)
  • Klaus Lange (Nemačka)
  • Klara Knap Lange (Nemačka)
  • Marko Lombardi (Italija)
  • Efraim Isak (SAD)
  • Dateš D. Prabu-Parulekar (Indija)
  • Efraim Lapid (Izrael)
  • Džonatan Figel (Izrael)