U okviru razgranate kinesko-srpske kulturne, obrazovne i naučne saradnje, dodatno obogaćene tokom posete kineskog predsednika Si Đinpinga, delegacija Kineske akademije društvenih nauka posetila je 18.juna 2016. Univerzitet “Džon Nezbit”.
Sastanku u prostorijama zdanja Univerziteta u Ulici Bulevar Maršala Tolbuhina 8 prisustvovali su: rektor univerziteta prof. dr Slobodan Pajović, prorektor prof. dr Milivoje Pavlović, direktor Kineskog centra doc. dr Katarina Zakić i doc. dr Nataša Kostić.
Kinesku delegaciju činili su direktori i istraživači Kineske akademije za društvene nauke (CASS), odnosno njenog Instituta za evropske studije:
- Huang Ping, generalni direktor Instituta za evropske studije
- Cheng Weidong, zamenik direktora Instituta
- Kong Tianping, istraživač u Institutu
- Chen Xin, direktor Odeljenja za evropske ekonomske studije
- Liu Zuokui, direktor Odeljenja za Centralnu i Istočnu Evropu
- Ye Bin, zamenik direktora Odeljenja za evropske pravne studije
- Ma Junchi, Institut za evropske studije
- Li Yang, Institut za evropske studije
Sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu, sastanku su prisustvovali: prof. dr Branislav Đorđević, direktor Instituta, dr Mihajlo Vučić, istraživač u Institutu i mr Ivona Lađevac, istraživač.
Na sastanku je dogovoreno da se u narednom periodu radi na uspostavljanju tešnje saradnje sa Kineskom akademijom za društvene nauke, posebno sa institutima koji su zaduženi za evropske, azijske i latinoameričke studije. Profesor Pajović je napomenuo da naš univerzitet ima ugovor o saradnji sa Ruskom akademijom nauka, te da se nadamo da na sličan način možemo da sarađujemo i sa Kineskom akademijom.
Dogovoreno je da se pokrenu zajednički istrazivački projekti koji bi uključivali one naše fakultete koji su kompatibilni sa istraživanjima pri Kineskoj akademiji – pre svega GEF, FKM i FPS. Takođe, uz pomoć Akademije, moguće je uvesti nove master programe ili doktorske studije vezane discipline od interesa za Kinu.
S obzirom na to da je Kineski centar jedini takve vrste u Srbiji, i da se samostalno finansira, predstavnici Kineske akademije izrazili su uverenje da se preko različitih komercijalnih istrazivačkih projekata, koji bi se realizovali za potrebe vlada ili kompanija (kineskih i srpskih), njegove aktivnosti mogu značajno unaprediti.
Nakon razgovora gosti su posetili zgradu u Bulevaru umetnosti 29, gde je sedište Kineskog centra i stalna izložba fotografija posvećena Kini. Tokom posete posebna pažnja posvećena je radovima studenata i profesora Fakulteta za umetnost i dizajn.